Saç Ekimi (FUE)

Foliküler Ünite Tanımı


Folikuler Ünite Ekstraksiyonu      (FUE)

 

 

 

Foliküler Ünite (FU) Nedir?

Uzaktan bakıldığında, saçların genel olarak tek tek ve belli bir düzen içinde yan yana- uzadıklarını izlenimi edinilir. Ne var ki gerçekte durum böyle değildir. Birden fazla saç kökünün oluşturduğu doğal saç demetidir.


 
Foliküler Birimler Nasıl Elde Edilir?


FUE tekniğinde nakledilecek kökler, tek tek foliküler ünitelerin özel bir aletle alınmasıyla elde edilir. Bu teknik prensip olarak kökleri teker teker elde etmeye dayalı olup vücuttaki kılların da çıkarılarak kullanılmasına olanak sağlar. Yöntemin avantajı teker teker çıkarılan köklerin yerlerinin belli olmaması, yani iz kalmamasıdır. 

 

 

FUE yönteminde  saç kökleri yeni yerlerine yerleştirilir.


FUE yönteminde foliküler ünite doğrudan derinin kök seviyesinden çıkartılır. Donör alanda neşter kullanılmaz, bu bölgeye dikiş atılmaz ve köklerin alındığı noktalarda gözle görülür bir iz kalmaz.


Foliküler ünite birimleri teker teker saçlı derinin arka ve yan bölümlerinden çıkartılır. Foliküler ünite ekstraksiyon işlemi için özel olarak imal edilmiş, 0.70 ila 0.90 mm arasında çapı olan mikro cerrahi motoru ve aletleri kullanılır. Her foliküler ünitenin teker teker ve eksiksiz çıkarıldığından emin olmak için, ekstraksiyon işlemi  aşamalı adımlarla uygulanır.


FUE yöntemi ile saç ekimine başlamadan önce saçlarınızın ön sınırını oluşturacak çizgi belirlenir ve kalem ile işaretlenir. Bu çizginin, yaşınıza uygun olacak şekilde belirlenmesi, işlemin en önemli noktasıdır.


Saç ekimi yapılacak alanın sınırları belirlendikten sonra hangi bölgelere ne kadar yoğunlukta ekim yapılacağı planlanır. Doğal bir görünüm elde etmek için, saç ekimi yapılacak alanın her yerine aynı yoğunlukta ekim yapılmamalıdır. Ekilecek saçların yoğunluğu, saç ekimi yapılacak alanda mevcut olan saçların yoğunluğuna göre de değişir. Bu planlamaya göre gereken tahmini saç kökü sayısı hesaplanır.

FUE tekniği ile yapılan saç ekiminde saçların ekileceği alan oluşturulur ve saç ekimi için delikler (kanallar) hazırlanır. Elde edilen kökler uzman ekip tarafında saçsız bölgelere açılan kanallar içine yerleştirilirler ve işlem tamamlanır.


Yukarı