DERMAPEN

Dermapen, çok ince mikro iğneler içeren başlığı ile, cildin 0.25 - 2.5 mm arası derinliğinde çalışma imkanı sağlayan kalem şeklinde elektrikli bir cihazdır. İşleme başlamadan 20 dakika öncesi lokal anestezi kremi sürülmeli, başlarken de uygulama yapılacak alan antiseptiklerle temizlenmeli ve hijyenik açıdan hazır hale gelmelidir. Steril kurallarına uygun yapılması önemlidir.


Dermapen ile cilt yüzeyinde dikey olarak belirli yönlerde gezdirilerek mikro kanallar açılır. Yapılan işlem ciltte travma oluşturarak, yara iyileşim mekanizmalarını aktive eder; Böylelikle artan kan akımıyla bölgeye gelen fibroblastlar, kollajen üretiminin artmasına yol açar. Cilt altında yer alan protein yapılı madde olan kollajen, cildin sıkılaşmasında önemlidir.


İşlem sırasında cildin sorununa bağlı olarak, uygun mezoterapi ürünleri ya da PRP, cilt yüzeyinde açılan kanallardan alt tabakalara ulaştırılır.


Dermapen tedavisinde deride pembeleşme, ufak kanama alanları ve yanma hissi olacaktır. Bu tamamen doğal bir komplikasyon olup, beklenen ve istenen bir etkidir. Bu kızarıklık hissi 6 saat içinde azalarak, 3-5 gün içerisinde kaybolacaktır.


İşlem sonrası cildin güneşten korunması, tozlu ortamdan kaçınılması ve birkaç gün makyaj uygulanmaması gerekir. Ayrıca iki gün boyunca sıcak duş, sauna ve hamamdan kaçınılmalı, denize ve havuza girilmemelidir.


Hangi Tedavilerde Kullanılır?

1- Cilt canlılığı ve sıkılaşması
2- İnce çizgilerin yok edilmesi, derin kırışıklıkların azalması
3- Güneş hasarlı derinin tedavisi
4- Sivilce, akne izi tedavisi
5- Cilt lekeleri tedavisi
6- Saç dökülmesi tedavisi
7- Açık gözeneklerin sıkılaşması
8- Skar tedavisi
9- Çatlak tedavisi

Kimlere Uygulanmaz?

1- Aktif sivilcesi, enfeksiyon odağı olanlar
2- Cilt kanserleri
3- Siğilleri olanlar
4- Açık yarası olanlar
5- Keloide meyilli olanlar
6- Solar keratozu olanlar
7- Roaccutane ilacı kullananlar
8- Retinoik asit tedavisi görenler
9- Yakın dönemde yüz bölgesine peeling ve lazer uygulaması yaptırmış olanlar


 
Ayrıca HIV, diyabetik, hemofili ve kemoterapi vakalarında uygulama sakıncalıdır.


Yukarı