Kaş Ekimi

Gözler, yüzün en karakteristik bölümüdür.
Kaşlar ise gözleri çerçeveler ve yüzün ifadesini ortaya çıkartırlar.
Aşağıdaki sebeplerden dolayı kaşlar incelebilir ya da tamamen kaybolabilir.

  • Troid gibi sistemik hastalıklar
  • Yanıklar
  • Enfeksiyonlar
  • Uzun süre boyunca traş etme (özellikle sahne sanatçılarında ve mankenlerde)
  • Dövme uygulamaları
  • Genetik sebepler v.s.


Bu da yüz ifadesini estetik açıdan negatif yönde etkiler.
Yukarıdaki nedenler ve modaya bağlı gelişebilen kozmetik istekler doğrultusunda bir kişi kaş’larını kalınlaştırmak isteyebilir.
Saçsız bölgelerde yeni saç çıkartmanın kozmetik ya da ilaç yoluyla bir tedavisi ne yazik ki henüz yoktur. Aynı durum kaşlar için de geçerlidir.
Ancak günümüzde özellikle birçok bakımlı ve sağlıklı görünüşe önem veren kadın ve erkek, kaş kayıplarına karşı kaş naklini tercih etmektedir. 


Kaş nakli nedir?

Kaş nakli, iki kulak arasında bulunan ve donör bölge adı verilen alandan alınan, sağlıklı ve genetik olarak ömür boyu dökülmemeye programlanmış saç köklerinin kaşlara nakil edilmesi işlemidir.

Nasıl gerçekleştirilir?

 

Bu işlem, hastanın uzman hekim ile birlikte istediği kaş şekline karar vermesi ile başlar. Arkasından işlem yapılacak bölgede lokal anestezi uygulanır. Uygulama ortalama 1 saat sürer ve işlemden 72 saat sonra banyo yapmak mümkün olur.
 

Uygulama sonrasında 4 gün boyunca ekilen bölgede hafif kabuklanma ve kızarıklık meydana gelir. Nakil yapılan alan, 6-7 gün sonunda tamamen iyileşir. Ekilen kaşların tamamen uzaması 3 ila 6 ay sürer. Çoğunlukla ikinci bir girişim gerekmese de, altıncı ayın sonunda gelişimin değerlendirilmesi ve gerekirse ikinci bir seansla istenen sonuca ulaşılması hedeflenir.


Nelere dikkat edilir?


Kaş nakli, uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Zira kaş bölgesindeki kılların açı ve yönleri, saçlı deridekinden çok daha farklıdır. Deriden 45 derecelik bir açıyla çıkan saçlar, kaş bölgesinde neredeyse deriye paralel denilebilecek bir yüzeysellikte bulunurlar. Bu bölgedeki kökler, burunla kesişme bölgesinde dik; yukarı kaş bölgesinde aşağıya dönük, aşağıdaki bölgede ise yukarıya dönük olarak uzarlar. Sonunda, birleştikleri noktada ise tek bir çizgiye dönüşürler.


Saçlı deriden alınan kökler, işlem sonrasında bölgede bir iz kalmaması ve doğal bir görüntüye ulaşılması için, deride çok küçük kanallara ekstra inceltilmiş foliküler üniteler olarak yerleştirilmelidirler. Tüm bu nedenlerden ötürü, yeni kaşlarınız uzman bir hekim ve ekibi tarafından şekillendirilmelidir.

Kaş nakli işleminde oluşabilecek herhangi bir komplikasyon yoktur. Ancak unutulmaması gereken, kaşların saçlardan çok daha az uzadığı gerçeğidir. Bu nedenle, kaş ekimi sonrasında yeni kaşlarınız, özellikle ilk bir yıl içerisinde kendi kaşlarınıza oranla daha hızlı uzayacaklardır. İlk yıldan sonra yeni kaşlarınız, bulundukları bölgedeki uzama ritmine ayak uydurmaya başlayacaktır.

Yukarı