Androgenetik Alopesi

Androgenetik Alopesi erkeklerde ve kadınlarda en sık rastlanan saç dökülmesi türüdür. Bu tip saç dökülmesinde, alın veya baş orta bölümünde belirgin bir şekli takip eden aşamalı saç kaybı gözlemlenir. Buna neden saç köklerinin DHT’ ye karşı genetik olarak belirlenmiş hassasiyetidir. Saç köklerinin bu hormon türevine karşı hassasiyeti ne kadar kuvvetli ise saç kaybı o derecede ağır seyreder.

Saç Dökülmesi
Saç telleri önce incelir, renkleri açılır, seyrekleşir ve sonunda saç kökü tamamen yok olur. Babanın saçının olmaması çocuğunda da saç kaybı yaşanacağı anlamına gelmemektedir. Saç kaybı ebeveynlerin her ikisinden gelen genlerin tesadüfi birleşmesiyle ortaya çıkan bir harita izler. Bu yeni harita erkek çocukta babasından tamamen bağımsız bir saç geleceği hazırlayabilir.


Genetik nedenli androgen duyarlılığı başın belli bölgelerinde etkili olur. İki kulak arasındaki saç çemberi “kalıcı saç” olarak tanımlanır, bu saç foliküllerinin DHT’ ye karşı genetik nedenli bir duyarlılığı yoktur ve varlıklarını yaşam boyunca sürdürürler. Buradaki kalıcı kökler sayesinde, saç geleceğinizin başarılı bir saç nakli ile değiştirilme şansı her zaman bulunmaktadır.

Yukarı